Udruga za razvoj audio-vizualne umjetnosti
19/03 2025
Metamedia klub, Metamedia Lab, Metamedia Production, Novosti
Udruga Metamedij u suradnji s Centrom za nematerijalnu kulturu Istre predstavila je deveto izdanje projekta “Remiks identiteta”, koji istražuje odnos tradicijske i suvremene glazbe. Ovogodišnje izdanje posvećeno je tradicijskim pjesmama na vlaškom (istrorumunjskom) jeziku, “Zis am folja” i “Marice fėtice”, koje je za potrebe Ekomuzeja Vlaški puti snimio multimedijski umjetnik i etnolog Noel Šuran. Ove pjesme prvotno su zabilježene u knjizi “Cântece populare istroromâne” rumunjskog znanstvenika Petra Ioraie, objavljenoj 1936. godine.
Pobjednik natječaja – spoj tradicije i suvremenosti
Pobjednik ovogodišnjeg natječaja “Remiks identiteta” je Juraj Rebernjak, diplomirani glazbeni pedagog iz Zagreba, koji je svojim remiksevima osvojio stručni žiri. Rebernjakov rad istaknuo se kvalitetom produkcije, kreativnim pristupom i sposobnošću da tradicijske elemente integrira u suvremeni zvuk. Stručni žiri u sastavu Milana Đurića, Noela Šurana i Marina Jurcana ocijenio je njegovu interpretaciju kao izvanredan spoj tradicije i inovacije.
Kao singl s ovog izdanja predstavljamo “Zis am folja”, koji je Rebernjak remiksirao pod pseudonimom “pospano”.
Poslušaj singl “Zis am folja”
Natječaj koji spaja glazbenu baštinu i inovaciju
Natječaj je bio otvoren od 15. rujna do 1. studenog 2024. godine za sve zainteresirane glazbenike, producente i DJ-eve, neovisno o iskustvu. Sudionici su imali priliku remiksirati dvije tradicijske pjesme uz stručnu podršku Noela Šurana i Ekomuzeja “Vlaški puti”.
Poslušaj sve remikseve na Bandcamp stranici Metamedia Laba
https://metamusicproduction.bandcamp.com/album/remix-of-identity-9
Vlaški, odnosno istrorumunjski jezik, govori se u selima podno Učke, kao što su Šušnjevica, Nova Vas, Brdo, Letaj i Jesenovik, dok se njegova druga varijanta, žejanski jezik, govori u selu Žejane na sjeveru Istre. Projekt “Remiks identiteta” istaknuo je bogatu glazbenu baštinu ovih područja te njezinu mogućnost povezivanja sa suvremenim glazbenim izražajem.
Još jednom, “Remiks identiteta” potvrdio je svoju ulogu mosta između prošlosti i sadašnjosti, pokazujući kako glazba može biti snažan alat za očuvanje i reinterpretaciju kulturnog identiteta.