22/12 2022

Održan projekt Novomedijski kultivator 2022

Novomedijski kultivator, Novosti

Pulska udruga Metamedij privela je kraju ovogodišnji Novomedijski kultivator, projekt koji školama nudi niz edukativnih i kreativnih aktivnosti u cilju povećanja interesa mladih za kulturu i novomedijsku umjetnost te poticanja aktivnog praćenja i djelovanja na kulturno-umjetničkoj sceni Istarske županije. U sklopu projekta proveden je niz različitih aktivnosti – od edukativno-kreativnih radionica do posjeta izložbama – za pulsku Tehničku školu i Gimnaziju.

 

Radionicu GIF animacija vodile su 15. ožujka u Gimnaziji Pula video umjetnica i dizajnerica Gea Rajić (Pazin) i novomedijska umjetnica Gaia Radić  (Pula), a na njoj su učenici s pomoću mobilnih aplikacija i online GIF makera izrađivali vlastite animacije na temu funkcionalne skulpture. U prvom dijelu je Gaia Radić putem videopoziva održala teorijsko predavanje koje se fokusiralo na upoznavanje s medijem animiranog GIF-a te različitim načinima njegove upotrebe u kontekstu suvremene novomedijske umjetnosti. Učenici su dobili uvid u kratak povijesni presjek GIF animacije te doznali različite načine njegove primjene, koji uključuju stop motion animaciju, glitch art, 3D artpixel art, te generativnu GIF umjetnost. Izradu GIF animacija vodila je Gea Rajić i na njoj su učenici, uporabom mobilnih aplikacija i besplatnih open-source internetskih stranica, pretvarali fotografije svojih prethodno izrađenih skulptura u stop-motion GIF animacije. One su nakon radionice izložene u sklopu školske izložbe „Funkcionalna skulptura“ pod mentorstvom profesorice likovne kulture Nine Šestanović. Na radionici su učenici učili o načelima kompozicije, procesu slaganja fotografija za kreiranje pokretne animacije te su doznali kako animacije pripremiti za izvoz u adekvatnim digitalnim formatima.

 

Jednodnevna interdisciplinarna radionica audiovizualne izvedbe nagrađivanog umjetnika Tina Dožića održana je za učenike Tehničke škole Pula 15. prosinca u prostoru Zajednice tehničke kulture Pula (ZTK). Tema je bilo more te je mladima ponudila priliku da daju sliku i zvuk predmetima pronađenima na morskoj obali i tako se okušaju u znanstveno-istraživačkom umjetničkom radu. Nova slika pronađenim predmetima formirala se kroz grafoskope, a zvuk se snimao portabilnim snimačima zvuka i kontaktnim mikrofonima, te je obrađivan digitalno i analogno. Mladi su ujedno snimali analognim kamerama, a svi materijali su korišteni za VJ-ing i produkciju zvuka. Radionica je započela kratkim predstavljanjem s radom i programima Zajednice tehničke kulture Pula predsjednika Antona Pletikosa, nakon čega je Dožić održao pokazno predavanje tijekom kojega se osvrnuo na svoje radove – multimedijalne umjetničke instalacije poput GoldRush i Re-Cycles te audio vizualne izvedbe – bazirane na elektroničkom otpadu, kao i audio vizualni rad Lutalaštvo kojim istražuje medije. Njime je predstavio učenicima vlastite kreativne procese te im približio suvremene inovativne i multimedijalne umjetničke prakse koje kombiniraju umjetnost, znanost i tehnologiju. Potom je naučio mlade kako koristiti snimače zvukova i analognu kameru, kojima su po gradu i uz more “skupljali“ audio i vizualne materijale. Po povratku u prostor ZTK-a, polaznici su naučili osnove VJ-inga na grafoskopu te se okušali u istom koristeći otpad pronađen na rivi, boje za hranu, ulje, šumeće tablete i druge materijale. Pregledani su i preslušani snimljeni materijali te je Dožić pokazao razne načine „igre“ sa slikom i zvukom.

 

Nakon posjeta izložbama, održana su i predavanja umjetnika u školama. Umjetnik  Niko Mihaljević je 21. studenog održao pokazno predavanje u Tehničkoj školi Pula. Mihaljević je multimedijalni umjetnik i dizajner vizualnih komunikacija iz Zagreba, a učenicima je predstavio presjek svog rada, počevši od glavnih utjecaja na njegov rad i prvih koraka pa sve do danas. U umjetničkoj praksi fokusira se na bilježenje, arhiviranje, reinterpretaciju i mitologizaciju svakidašnjih objekata i situacija te korištenje autobiografskih referenci i subjektivnih gesti unutar objektivnih sustava. Služi se različitim medijima, a posebno ga zanima konceptualna zvučna kompozicija, performans, tekst i knjige umjetnika te arheologija medija. Učenicima je približio proces nastanka niza svojih radova: od „Maskeron govori“, „Clear Tape Paris 2018“ realiziran tijekom umjetničke rezidencije u Francuskoj, „on Water Smoke the“, „Amplificirane olovke“, odnosno olovke s pojačalom koje su učenici mogli i isprobati, dizajnirani katalog Davida Maljkovića „S kolekcijom“ za MSU Rijeka, izvedbu „Need Your Love So Bad“ realiziranu tijekom umjetničke rezidencije u New Yorku, „Cool Sport Objects“ i mnoge druge radove. Karakteristika mnogih od njih je duhovitost, koja je zaintrigirala učenike te se oko niza njegovih djela, ali i umjetničkog pristupa, povela živahna rasprava. Predavanje za Gimnaziju Pula održano je 29. studenog putem videopoziva.

 

Za učenike Tehničke škole Pula organiziran je bio 26. listopada posjet galeriji Društva arhitekata Istre DAI-SAI, gdje su razgledali izložbu talijanske arhitekticeMarie Giuseppine Grasso Cannizzo. Potpredsjednica Društva Helena Sterpin predstavila je arhitektonski i umjetnički rad autorice i rad DAI-SAI-ja te povela razgovor s učenicima.

 

Za Gimnaziju Pula organiziran je bio 25. studenog posjet Galeriji HUiU i izložbi „Dizajn za oko i uho“ dizajnerskog studija Kazinoti & Komenda. Na izložbi su učenici razgledali neke od najzanimljivijih radova u mediju plakata ovog istaknutog splitskog dizajnerskog studija, a koji su nastali u proteklih 10-ak godina za niz kulturnih, glazbenih i filmskih manifestacija. Kristina Nefat, predsjednica Hrvatske udruge interdisciplinarnih umjetnika (HUIU), predstavila je ukratko izložbu koja se isticala po dovitljivim tipografskim rješenjima, kolažima i šarmantnom art direkcijom fotografije. Izloženi plakati često su konceptualni te kritički nastrojeni naspram aktualnih društvenih problema, zbog čega potiču na promišljanje i analizu današnjice – ali kroz dozu humora ili ironije. Dvojac također karakteriziraju vještina i izuzetan osjećaj za odlučivanje kada i gdje primijeniti koji pristup, ili kada u istom kontekstu napraviti nešto posve neočekivano. Uz izložbu, koju su učenici sa zanimanjem razgledali te postavljali pitanja o značenju pojedinih rješenja, Nefat je predstavila i rad HUIU-ja te Strip čitaonicu Mrkli mrak.

 

U sklopu Sajma knjige u Istri i njihove manifestacije Noć galerija, u Gradskoj galeriji Pula otvorena je bila izložba ilustracija „Uvijek za Homerom“ znamenitog njemačkog umjetnika Maxa Neumanna, koju su 2. prosinca posjetili učenici Tehničke škole Pula. Ovaj svjetski etablirani umjetnik u svojoj je 40-godišnjoj karijeri održao više od 150 samostalnih izložbi diljem svijeta, za što je primio niz nagrada, među kojima je Villa Romana, najstarija nagrada u Njemačkoj za postignuća u području likovne umjetnosti. U Pulu je došao kao ilustrator istoimene knjige poznatog mađarskog pisca Lászla Krasznahorkaija, koji je ovo djelo u izdanju MaMa-e pisao u povodu posjeta Dalmaciji. Učenici su sa zanimanjem razgledali postav kojega im je približila Ivana-Nataša Turković iz udruge Metamedij te pročitali citate iz knjige koji prate izložena djela. Kao i u svojem dosadašnjem radu, i ovdje Neumann pretvara ljudsku figuru u apstraktni simbol, svodeći svoje kompozicije na njihovu čistu bit. Njegove glave i tijela bez lica – snolika fragmentirana sjećanja svedena na obrise, oblik i sjene – čine lajtmotiv, odnosno subjekt koji ima ogromnu težinu unatoč oskudnim detaljima i smještaju u često nedefinirani prostor. Neumann je konstruirao vizualni vokabular na temelju bezbrojnih izvora, uključujući časopise, novine i druge medije. Prvenstveno radi s crnom, ali mrlje boje koje se ponekad pojavljuju na njegovim slikama i crtežima, sugeriraju dublje značenje. Umjetnik prepušta gledatelju da popunjava praznine i konstruira imaginarne narative, jer njegove kompozicije postoje izvan vremena i prostora. Razgoljene, Neumannove slike posjeduju emocionalnu snagu koja je nevjerojatno stvarna, ali ipak neopipljiva.

 

Pomoć u organizaciji aktivnosti pružile su nastavnice Gordana Mofardin iz Tehničke škole Pula i Nina Šestanović iz Gimnazije Pula, dok su tehničku podršku pružile ZTK i Tehnička škola Pula. Projekt financijski podržavaju Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske i Grad Pula.

 

Pratite naše aktivnosti na www.metamedia.hr te Facebook i Instagram stranicama Udruge Metamedij.

 

Tags:

RSS 2.0 | trackback