Udruga za razvoj audio-vizualne umjetnosti
21/05 2025
27. Media Mediterranea festival u organizaciji udruge Metamedij održava se od 26 do 30. svibnja 2025. godine. Tema ovogodišnjeg festivala je „H₂O sučelje“. U sklopu festivala bit će održani video program, skupna izložba, razgovori s autorima, predavanja, radionica spekulativne dizajnerske prakse i popratna pop-up izložba te DJ party. Festival se ove godine održava u Malom rimskom kazalištu (video zid zgrade Arheološkog muzeja Istre), galeriji Novo, Zajednici tehničke kulture Pula, Sveučilištu Jurja Dobrile Pula (FET) i klubu Kotač u DC-u Rojc.
Darko Fritz
“Stavi prst u more i povezan si s cijelim svijetom”
(izreka nepoznatog podrijetla, u upotrebi i u Hrvatskoj)
Festival Media Mediterranea 27 pod nazivom H2O sučelje predstavlja umjetničke radove koji propituju ulogu vode na planetu Zemlji i njezina sučelja te interakciju svih entiteta. Projekt razmatra odnose vode i raznovrsnih skupina živih organizama (između ostalih i ljudi, ali i životinja, gljiva, biljaka, virusa i dr.) i nastoji proširiti pojmovnik mreža živih organizama i objekata u kompleksnim odnosima unutar postdigitalne paradigme, gdje je tehnologija premrežena s gotovo svim dijelovima suvremenog svijeta, ali je još uvijek povezana s prirodom. Projekt propituje premrežena polja akcija prirode, tehnologija i društvenih interakcija unutar širokog spektra interesa koji uključuju biologiju, zoologiju, fiziku, kemiju, procese rasta, kulture mreža, sonifikaciju i vizualizaciju podataka, transfer podatka u stvarnom vremenu i dr.
Ljudi, sastavljeni od oko 70 % vode, žive na planetu gdje je 71 % površine prekriveno vodom. Slatke vode na Zemlji ima 2,75 %, a najveća se količina – 2,14 % od ukupne – nalazi u ledenim kapama na polovima, dok je podzemnih voda tek 0,61 %. Ostatak slatke vode nalazi se u jezerima, tlu, atmosferi i rijekama.
U kakvoj su interakciji živa bića, biljke, životinje i ljudi, ali i neorganski svijet, s vodom, u svim njezinim oblicima i agregatnim stanjima? Koja su sučelja kojima razni oblici vode, koja je u stalnoj mijeni, komuniciraju s drugim oblicima materijalnog? U kojem su odnosu i kakva se sučelja uspostavljaju kroz ljudske interakcije (npr. ribarstvo, piratstvo, krijumčarenje robe i ljudi, turizam), te nadalje za potrebe za energijom svih ostalih aktera antropocena? Kako proizvodi ljudi, infrastruktura vodoopskrbne distribucije, kablovi za prijenos podataka na dnu oceana, ribarske mreže i vrše, hidrocentrale, plaže, svjetionici i drugi artefakti utječu na ostale dijelove antropocena?
Za razliku od mnogih djela suvremene umjetnosti kojima je metaforička refleksija na odabranu temu jedini sadržaj rada, ovdje odabrani umjetnički radovi sadrže same procese ili njihove precizne odraze kroz upotrebu znanstvenih podataka kao umjetničkog materijala i koriste inovativne tehnološke procedure njihove obrade, ponekad u realnom vremenu, formirajući nove estetske i spoznajne cjeline. Svi sudionici antropocena povezani su kroz zvuk, koji je jedna od rijetkih manifestacija materijalnog svijeta koji traje vječno u fizičkom smislu, pa je stoga posebna pažnja posvećena zvuku u likovnim radovima, umjetnosti zvuka i zvučnim ekologijama.
Komentirajući iskrivljenu dihotomiju između kulture i prirode, Bruno Latour je 1989. godine poticao na to da mi – ljudi – moramo poraditi na našem mišljenju kako bi začeli “Parlament stvari”, gdje prirodni i društveni fenomeni, kao i diskursi o njima, nisu viđeni kao odvojeni objekti koje istražuju stručnjaci, već kao hibridi koji su napravljeni i proučavani kroz javnu interakciju, stvari i koncepte. Slijedeći Latoura, možemo zamisliti mogućnost koncipiranja većih mreža u kojima ne-ljudski akteri nadilaze okvire zadanih proporcija i pojavljuju se renderirani činom promatranja u svjetlu procesa kojih su dio.
PONEDJELJAK – 26. 5. 2025.
9:00
Zajednica tehničke kulture Pula
Uspon Franje Glavinića 1
Pipedreams & Lushlakes
Radionica spekulativne dizajnerske prakse
20:00
Malo rimsko kazalište
Herculov prolaz 1
Nigel Helyer: Biologging and Under the Icecap (excerpt) – 16’
Toni Meštrović: Plavi ton – 1’30’’
Robertina Šebjanič: CO_SONIC 1884km² – 15′
Karla Brunet: Antarctic Convergence – 3’20’’
Video program
UTORAK – 27. 5. 2025.
10:00
Sveučilište Jurja Dobrile, FET
Preradovićeva 1
Dr. Cecelia Cmielewski: Institucionalne suradnje u umjetnosti i znanosti (Western Sidney University)
Dr. Nigel Helyer: prezentacija umjetničke prakse “Water Works”
Diskurzivni program
(Namijenjeno studentima, otvoreno za javnost, radni jezik engleski)
SRIJEDA – 28. 5. 2025.
20:30
Galerija Novo
Laginjina ulica 7
H₂O sučelje
Leah Barclay, Karla Brunet, Nigel Helyer, Toni Meštrović, Dijana Protić, Robertina Šebjanič, Entangled Others (Sofia Crespo & Feileacan McCormick)
Vodstvo kustosa Darka Fritza i razgovor s prisutnim umjetnicima
Skupna izložba (28.05. – 06.07.2025.)
ČETVRTAK – 29. 5. 2025.
10:00
Galerija Novo
Laginjina ulica 7
H₂O sučelje
Vodstvo kroz izložbu kustosa Darka Fritza uz prisustvo umjetnika: Toni Meštrović, Dijana Protić, Robertina Šebjanič, Nigel Helyer
PETAK – 30.5.2025.
22:00
Klub Kotač
Ulica Ljudevita Gaja 3 (DC Rojc)
Pipedreams & Lushlakes
Pop-up prezentacija radova s radionice spekulativnog dizajna
22:00 – 04:00
Klub Kotač
Ulica Ljudevita Gaja 3 (DC Rojc)
Plava struja
Ilija Rudman i DJ Evan
Završni party
Ulaznica: 15€
Donatori i sponzori
Ministarstvo kulture i medija RH
Zaklada Kultura nova
Istarska županija
Grad Pula
Arheološki muzej Istre
Galerija Novo
UMAS
Klub Kotač
Zajednica tehničke kulture Pula
Suradnici
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli
Tehnička podrška
Sonitus
Audiolab
Ara Electronics
Medijski pokrovitelji
Kulturistra
Glas Istre
TV Nova
Medulin FM
Posebna zahvala
HRT Radio Pula
Tisak
Tiskara Nova
Više na: www.metamedia.hr
FB/Instagram @udruga.metamedij
ORGANIZACIJSKI TIM
Marino Jurcan – direktor i izvršni producent festivala / Darko Fritz – kustos / Marijeta Bradić – koordinatorica edukativnih programa / Nikol Ćaćić, Antonela Lukša – producentice / Boris Vincek – odnosi s medijima, tehnička podrška / Oleg Šuran – grafički dizajn / Studio 11, Nastasja Miletić – fotografija / Visualia – tehnička podrška
Media Mediterranea 27 – katalog
Media Mediterranea 27 – programski letak