04/07 2023

Radionica i audiovizualni performans ”Rave of the Ritualesque”

Metamedia Lab

Udruga Metamedij u partnerstvu s Odsjekom za dizajn vizualnih komunikacija (UMAS) te suradnji sa Studentskom udrugom Pula i Klubom Kotač organizirala radionicu spekulativne dizajnerske prakse pod nazivom Rave of the RitualesqueRadionica se održala od 22. do 27. svibnja 2023godine u prostoru Studentske udruge Pula u DC-u Rojc, a vodili su je međunarodni dizajneri okupljeni u kolektivu Post Workers TheatreDemitrios KargotisDash Macdonald i Nicholas Mortimer.

 

 

Slijedeći početke udruge Metamedij kao plesnog festivala, Post Workers Theatre proveo je cjelotjednu radionicu i party kako bi ispitali politički potencijal i kreativni kolektivizam rejv kulture. Promatranje radikalne povijesti rejv(anja) kao dijela borbe za prava i slobode izvan sve veće privatizacije i individualizacije društva.

 

Radionica se osvrnula na povijest industrijske glazbe i njezin odnos prema radu, od Detroit tehna i kolapsa američke autoindustrije do Throbbing Gristlea koji je koristio pretjerane zvukove iz radnih okruženja kako bi agitirao i suočio se s industrijskim padom u Britaniji 70-ih. Zadatak polaznika radionice bio je da ponovno osmisle industrijsku glazbu iz prošlosti kako bi uokvirili pulski suvremeni krajolik uslužnih djelatnosti, koristeći se aktivizmom slušanja, terenskim radom, javnim angažmanom i multimedijskim nastupom kako bi istražili kako rejv može postati odraz zajedničke borbe.

 

 

PWT je identificirao ključne lokacije unutar Pule koje su postale simbolima gospodarske transformacije regije; njezine povijesti kao ključnog industrijskog čvorišta, poput brodogradilišta Uljanik, njegove propasti, gubitka radnih mjesta i ekonomije temeljena na uslugama kroz prekarni sezonski rad. Polazišno pitanje sudionika bilo je: “Kako zvuči gostoprimstvo?”, te su poslani u grad da naprave terenske snimke i prikupe različite zvukove kao način da se suoče s proturječjima i složenostima koje ovo pitanje sadrži.

 

Kroz intenzivan proizvodni proces, sudionici su naučili kako koristiti hardverske semplere, modularne synth efekte i softver za digitalno uređivanje kako bi konstruirali zvučne društvene dokumente u obliku rejv glazbe. Performansi su zatim osmišljeni oko zvučnih efekata proizvedenih s pomoću pronađenih predmeta koji su utkani u terenske snimke i intervjue uz uzorke plesne glazbe, stvarajući živo kazališno iskustvo u klubu Kotač i baveći se gradom, njegovim gostoprimstvom i radničkom poviješću.

 

Od ukupno 20 polaznica i polaznika raspoređenih u pet skupina, nastalo je pet audiovizualnih performansa problemski okupljenih oko pojma hospitalityscape. Radionica je rezultirala audiovizualnim performansom koji se održao 27. svibnja u Klubu Kotač, a program je zaključen afterpartyjem Rave Cycle na kojemu su gostovali lokalni DJ-evi i DJ-ice: Minolta, Disfonia, DJ Marino i Beatriss.

 

 

Radovi

The Carnivalesque

Autori⁞ice: Ivan Đukez, Marija Mučić, Nabil Nazem i Adam Tuna

 

Miješajući izvedbu uživo sa snimkama glasova i interakcija s gradske tržnice, The Carnivalesque je pretpostavio da grad funkcionira kao sezonska svakodnevna izvedba, gdje turisti sudjeluju u evoluirajućem karnevalu hedonističkih događaja i radnji.

 

 

 

Paradox

Autori⁞ice: Ema Čimbur, Maria Jovanovac, Marija Nikić  i Nikola Stamenković

 

Paradoks je utjelovio disonantni odnos tolerancije i ekonomske ovisnosti između lokalne zajednice i turista. Počinju terenske snimke intervjua s obje skupine merge, pretočeno u plesnu koreografiju u kojoj se uredno hodanje pretvara u kaotičan mosh.

 

 

 

The Pyramid Club

Autori⁞ice: Melina Marija Kiković, Hana Miličević, Mia Šabanović i Lara Vondraček

 

The Pyramid Club istražio je sada zatvoreni klub Piramida, aktivirajući njegova zvučna svojstva kao napuštene zgrade uz intervjue i online dokaze o podijeljenim mišljenjima tijekom vremena kada je bio popularno, lokalno odredište za noćne klubove.

 

 

 

Uljanik

Autori⁞ice: Fotina Duni, Sara Gurdulić, Esma Hajdarpašić i Nastasja Miletić

 

Uljanik je istraživao nekoć istaknuto pulsko brodogradilište, danas beznačajno za gospodarski razvoj grada. Intervjui sa sadašnjim zaposlenicima spojeni su sa zvučnim pejzažima mjesta koje je nekoć bilo puno zvukova rada, industrije i ekonomske stabilnosti.

 

 

 

Sweaty Buoy

Autori⁞ice: Josh Coates, Milica Denković, Petra Guljaš i Valentina Tamiazzo

 

Sweaty Buoy je suprotstavio iskustva lokalnih radnika održavanja i očekivanja turista koji posjećuju s obzirom na napetosti koje se javljaju kada se te grupe susretnu te kako se te napetosti mogu prikazati glazbom, pronađenim predmetima i teatrom slika.

 

 

 

Fotogalerija

radionica

performans i afterparty

 

Suradni⁞ice

Fotografija: Studio11

 

Dizajn: Oleg Šuran

 

Suradni⁞ice i volonteri⁞ke: Margareta Blaži, Bruno Legović, Filip Macuka, Ariana Orlić, Anna Ružić, Saša Stepanović i Josipa Škrapić

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

RSS 2.0 | trackback