Udruga za razvoj audio-vizualne umjetnosti
08/04 2022
U Komunalnoj palači, 04. veljače 2022., održan je radni sastanak na kojem su sudjelovali pročelnica Upravnog odjela za kulturu i civilno društvo Grada Pule, Lena Radunić i Iva Ivančić, voditeljica Odsjeka za strateško planiranje te predstavnici civilnog sektora Kristina Nefat (HUIU), Marino Jurcan (Udruga Metamedij) i Mirjana Radulović (Udruga Kontakt).
Na sastanku se raspravljalo o prijedlozima za unapređenje Javnog poziva za financiranje programa, projekata, manifestacija i aktivnosti od interesa za opće dobro koje provode udruge i ostale neprofitne organizacije na području Grada Pule-Pola.
Tijekom radnog sastanka zaključeno je sljedeće:
– prisutni su se složili kako je izvaninstitucionalni sektor izrazito ranjiv (pogotovo uslijed pandemije izazvane virusom Covida 19). S druge strane, generator je raznih događaja i doprinosi dinamici kulturne ponude grada, a što uključuje i obrazovanje djece i mladih.
– Javni poziv u kulturi jedan od najvažnijih načina financiranja programa i osiguranja organizacijske stabilnosti. Predloženo je niz mjera, kako bi se funkcioniranje udruga u kulturi dodatno unaprijedilo.
– Javni poziv bi trebao biti temeljen na prioritetnim ciljevima gradskih strategija, a s time usklađeni i specifični kriteriji kulturnih vijeća. Time bi se dobio transparentan sustav bodovanja, ali i još bitnije, jasna vizija kakvu kulturu želimo u našem gradu. Proces definiranja kriterija trebao biti otvoren i transparentan, donešen od strane stručnih aktera na kulturnoj sceni.
– Prihvaćen je prijedlog da se uvedu zasebna kategorije za prijave potpora institucionalnom i organizacijskom razvoju, koje se temelje na broju zaposlenih, godišnjem budžetu i programima, a ne na osnovi područja u kojima prijavitelji djeluju. Također je važno jasno definirati kriterije za stručno vrednovanje takvih prijava.
– Svi sudionici sastanka složili su se kako je obrazovanje mladih strateški bitno, stoga je nužno imenovati zasebno stručno povjerenstvo koje vrednuje prijave koje pristignu na područje Kultura mladih.
– Također, sudionici sastanka složili su se kako je nužno razvijati i poticati međunarodnu suradnju te već na slijedećem javnom pozivu ponovno staviti na raspolaganje sredstva za takvu vrstu projekata i programa. Prijedlog je da projekte i programe koji pristignu na to područje vrednuju kulturna vijeća u skladu s prirodom prijavljenih aktivnosti. Međunarodna suradnja važna je jer na takav način promičemo vidljivost i važnost pulske kulture van granica našega grada.
– Nužno je unutar povjerenstava i kulturnih vijeća imenovati stručne osobe. Prijave koje se financiraju iz javnih izvora moraju biti sadržajno usklađene s Kulturnom strategijom grada Pule i prioritetnim ciljevima razvoja kulture grada.
Predstavnici Upravnog odjela za kulturu i razvoj civilnog društva održali su sastanke sa predsjednicima kulturnih vijeća te je dogovorena revizija javnog poziva za financiranje programa, projekata, manifestacija i aktivnosti od interesa za opće dobro koje provode udruge i ostale neprofitne organizacije na području Grada Pule-Pola, kao i izrada novih kriterija za vrednovanje prijava koje pristižu na javni poziv i sufinanciraju se iz proračuna Grada. Isti će se primijenjivati od 2023. godine.
Navedenom prethodi izrada srednjoročnog akta strateškog planiranja, Plana razvoja kulture Grada Pule za period od 2023.-2030. godine. Postupak izrade pokrenut je na 11. sjednici Gradskog vijeća Grada Pule koja se održala 16. ožujka 2022. godine. Preporuka je da uz predstavnike Grada, u aktivnostima izrade nacrta strateškog dokumenta sudjuju i predstavnici kulturnog sektora, institucionalne i izvaninstitucionalne kulture te zajednički definiraju smjernice za održiv razvoj kulture grada.