11/06 2018

Nature vs. nurture: design for the „new“ natural

Metamedia Lab, Novosti

– RADIONICA SPEKULATIVNE DIZAJNERSKE PRAKSE –

Udruga Metamedij u suradnji s Odsjekom za dizajn vizualnih komunikacija (Umjetnička akademija u Splitu) od 16. do 19. srpnja u Društvenom centru Rojc u Puli organizira besplatnu radionicu spekulativnog dizajna pod nazivom “Nature vs. Nurture “. Radionica će se održati pod vodstvom mentorice Susane Soares.

Susana Soares predaje na LSBU (London South Bank University) te se bavi pitanjima “tehno-ekološkog” redizajna prirode. Radionica će uključivati razvoj zajedničkih okvira koji djeluju unutar dizajna i novih znanstvenih istraživanja kako bi se istražile buduće tehnološke implikacije po pitanju održivosti.
Spekulativni dizajn obično se usredotočuje na ideje koje dolaze iz područja znanosti, a primijenjena tehnologija bavi se projiciranjem socio-tehničkih trendova, razvoj budućih scenarija i uloge proizvoda u kontekstu novog korištenja.

Radionica nudi iskustvo multidisciplinarne radne grupe koja omogućuje percepciju dizajna kao drugačijeg načina razmišljanja – refleksivnog, kritičkog i društveno odgovornog. Namijenjena je mladim studentima, te mladim stručnjacima i umjetnicima iz područja dizajna, kemije, biologije i mikrobiologije, sociologije, antropologije, novih medija, itd.
Program radionice uključuje predavanja i praktičan rad u manjim grupama uz kontinuirano stručno mentorstvo.

Radionica se odvija na engleskom jeziku.

Na kraju radionice polaznici će imati priliku javno predstaviti radove i moguće scenarije njima bliskim metodama. Sudjelovanje na radionici je besplatno. Polaznicima će biti osiguran smještaj, ručak i večera za vrijeme trajanja radionice.

Voditeljica radionice

Susana Soares završila je preddiplomski studij na ESAD-u u Portugalu, nakon čega završava diplomski Dizajna interakcija u Royal College of Art u Londonu. Soares je predavačica na LSBU (London South Bank University) te je međunarodno predavala i prezentirala svoj rad na Networkshopu (Caltech University, Los Angeles), na simpozijumu Creative Engagement/Medi(t)ation of Survival Symposium u MOMAK, Kyoto, te na konferenciji Headspace – scent as design u organizaciji MoMA & Seed magazine, New York.

Njezin je rad objavljen u dizajnerskim i znanstvenim publikacijama te je izložen u MoMA, New York, u MOMAK, Kyoto, u Science Gallery, Dublin, Southbank Center, London i The Royal Institution, London. Susanin je rad također dio stalne zbirke MoMA u New Yorku.

Njezina trenutna istraživanja usmjerena su na razumijevanje kako tehnološko redizajniranje životnih sustava može generirati nove okvire za dizajnerske prakse.

Prijave

Za sudjelovanje na radionici možete se prijaviti putem prijavnice
Za dodatna pitanja možete se javiti na mail kontakt.radionice@gmail.com
Rok za prijavu je 8. srpnja 2018. Broj sudionika je ograničen.

Organizatori radionice

Udruga Metamedij je neprofitna organizacija koja u suradnji s mladima potiče umjetničke i kulturne inicijative u području novomedijske umjetnosti i tehnologija. Od 2001. godine bavi se unaprjeđenjem uvjeta za glazbenu i video produkciju i izdavaštvo mladih autora, razvojem izvan institucionalnog obrazovanja mladih u području novomedijskih umjetnosti i medijske pismenosti, osnaživanjem civilnog sektora u cilju kreiranja javnih politika iz područja nezavisne kulture i politike za mlade, razvojem novih i inovativnih projekata kroz međusektorsku suradnju.
www.metamedia.hr

Partneri

Umjetnička akademija u Splitu žarište je istraživanja i edukacije u području spekulativne dizajnerske prakse u Hrvatskoj. Neformalna edukacijska platforma “Interakcije”, pokrenuta na Odsjeku za dizajn vizualnih komunikacija, od 2001. godine organizira multidisciplinarne radionice te ugošćuje brojne poznate dizajnere.
www.dvk.com.hr/interakcije

Donatori

Udruga Metamedij je korisnica institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge. Ovaj projekt financiraju Zaklada “Kultura nova”, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Grad Pula, Istarska županija.

Tags: , , ,

RSS 2.0 | trackback