Udruga za razvoj audio-vizualne umjetnosti
15/10 2019
Tijekom dvomjesečnog boravka u Rotterdamu, u sklopu Summer Sessions rezidencije u V2_ Lab for the Unstable Media, Marko Gutić Mižimakov razvio je rad naslova Cruising the Manifold, Disoriented., svojevrsni hibrid između spoken word recitala i vizualnog eseja sastavljenog od slika generiranih s pomoću attnGAN machine learning procesa koji prevodi tekst u sliku. Rad je prezentiran u roterdamskom centru V2_ Lab for the Unstable Media 6. rujna 2019., na izložbi ”Summer Sessions 2019 (Kunstavond XL)”.
U prvom dijelu rezidencije umjetnik se fokusirao na pisani tekst, u čemu ga je podržavalo čitanje queer teoretičara Sare Ahmed i Joséa Estebana Muñoza te terensko istraživanje LGBT prostora
i cruising praksi u Nizozemskoj. Kao epizoda, najveći utjecaj na sam tekst imao je izlet u amsterdamski park prirode kod jezera Oeverlanden. S pomoću Queer Rotterdam mreže naišao je na kritički queer feministički kolektiv/centar Tender Center gdje je imao priliku upoznati koreografa Thomasa Körtvélyessya te umjetnika Gabriela Fontanu. Njihova kontinuirana podrška, povratne informacije i saznanje oko queer života u Nizozemskoj/Zapadnoj Europi utjecali su na razvoj teksta te na sam završni oblik rada. Tijekom razvijanja projekta umjetnik se opredijelio za metodu korištenja gotove skripte/pre-trained programa, što je ostavilo dovoljno prostora da dublje uđe u materijal(nost) teksta i kritičko promišljanje LGBT konzumerizma, ružičastog tržišta, politika intime itd.
Unutar izvedbe, opisima se u izgovorenom tekstu sugeriraju neimenovani fizički prostori, mjesta u kojima queer seksualnosti pronalaze utočište. Opisi su dalje sažeti u prostu formu koju je
moguće attnGAN text to image procesom prevesti u sliku. attnGAN algoritam je koji je treniran na slikovnoj i opisnoj bazi podataka sastavljene od fotografija ‘uobičajenih objekata u kontekstu’
(common objects in context ili COCO).
Generirane slike dobivene iz novih opisa uvijek ovise o njihovoj bliskosti s onima iz originalne baze podataka, najčešće su dobivene slike mutne i zamršene no unatoč njihovoj nejasnoći moguće je u njima prepoznati neke od opisanih elemenata. U svom se radu ne fokusira na najčešću temu rasprave vezanu uz machine learning – na ugrađenu pristranost algoritma, već odlučuje da nemogućnost reprezentacije koju ta pristranost proizvodi shvati kao queer neuspjeh. Queer neuspjesi su oni koji se opiru petrificirajućim silama ružičastog tržišta, pa tako umjesto da se opisani prostori prikazuju kao fiksni i stabilni, lijepo uređeni i precizno oblikovani kako bi ugodili svojim LGBT potrošačima, oni se u GAN prikazima rastapaju u apstraktnim mrljama. Pozadinska linija istraživanja na rezidenciji bio je rad sa zvukom, s pomoću kojeg umjetnik pokušava idiosinkratski ritmizirati i teksturirati tekst u živoj izvedbi koristeći se raznim snimljenim i simuliranim zvukovima.
Summer Sessions 2019 (Kunstavond XL)
Marko Gutić Mižimakov (Zagreb, 1992) vizualni je umjetnik koji živi u Zagrebu gdje završava MA na odsjeku za animirani film i nove medije pri Akademiji likovnih umjetnosti, a studirao je i na Fakultetu likovnih umjetnosti u Skopju, te na Facultad de Bellas Artes Universidad Compultense u Madridu. Djeluje na granici performansa, videa, eksperimentalnog filma i animacije te drugih hibridnih formi. Zanimaju ga razne forme izvedbenih praksi te surađuje s velikim brojem umjetničkih organizacija: KikMelone, QueerANarchive, Četveroruka, BLOK itd., a od prosinca 2014. bliski je suradnik Najbolje.
Summer Sessions je mreža za razvoj talenata koja organizira rezidencijalne programe za umjetnike u začetku karijere te nudi produktivnu atmosferu, kvalitetnu produkciju i stručni feedback – sve što je potrebno za pokretanje ili razvoj profesionalnog umjetničkog projekta. Glavna ideja ovog međunarodnog rezidencijalnog programa jest da organizacije sponzoriraju umjetnike iz njihove zemlje za odlazak u neku inozemnu organizaciju kako bi tamo razvijali svoj projekt. Kroz program razvija se projekt od koncepta do rada koji je spreman za prezentaciju.